Autorką wystawy jest dr Maria Molenda – prezes Fundacji Nomina Rosae, historyk, kostiumolog, kostiumograf, reżyserka i scenarzystka. Od lat kieruje pracownią „Atelier Nomina Rosae”, w której powstają rekonstrukcje ubiorów historycznych oraz kostiumy do spektakli, filmów i różnego rodzaju działań artystycznych.
W Atelier Nomina Rosae powstał też główny eksponat labiryntowej wystawy: rekonstrukcja sukni ślubnej Teodory Matejkowej – wykonana na podstawie portretu oraz opisu Stanisławy Serafińskiej, siostrzenicy wybranki artysty. Odtworzona suknia uszyta została ze wspaniałego świetlistego jedwabnego atłasu, zaś kontusz z kaszmiru na jedwabnej podszewce. Przygotowując suknię wykorzystano wykroje zachowanych ubiorów z lat 60. XIX wieku. Kontusz udekorowano szamerunkami z bawełnianego sznura splecionymi ręcznie. Suknię ślubną dla ukochanej zaprojektował sam narzeczony. Odpowiadała ona panującym w tamtych latach trendom mody, ale poprzez uzupełnienie jej o okrycie wierzchnie zainspirowane staropolskim szlacheckim ubiorem – kontuszem – cały ubiór nasycony został patriotycznymi cechami. Do nich również nawiązuje szczególny klejnot zdobiący centralnie stójkę kontusza – medalion z portretem Tadeusza Kościuszki, narodowego bohatera.
Na wystawie wyeksponowany został również oryginalny kontusik z II poł. XIX w. Według tradycji, Stanisława Serafińska wystąpiła w nim jako druhna panny młodej na ślubie Teodory i Jana, który odbył się 21 listopada 1864 r. Kontusik z rodzinnych zbiorów wypożyczyła na ekspozycję pani Maria Serafińska-Domańska.
Ubiorom towarzyszą reprodukcje dzieł Matejki wybrane z albumowych wydawnictw z XIX i początku XX wieku oraz cykl fotografii zatytułowany „Teodora” – dokumentujący rekonstrukcję sukni ślubnej, zrealizowany w Domu Jana Matejki (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Autorką zdjęć jest Emilia Lyon a w rolę żony Matejki wcieliła się Gabriela Gryźlak.
Obecna na otwarciu Marta Mordarska – Radna Województwa Małopolskiego, podziękowała autorce wystawy i zarazem pomysłodawczyni cyklu LABIRYNT HISTORII, nie tylko za tegoroczną edycję, ale przede wszystkim za 18 lat niezwykłych wędrówek po najróżniejszych zakamarkach historii i przekazywanie wiedzy o przeszłości w sposób zawsze oryginalny i niezwykle twórczy.
Relacja fotograficzna: Kinga Ptak | MCK SOKÓŁ
Link do filmu dokumentującego sesję fotograficzną.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego