W dniach od 19 do 26 X zapraszamy do Nowego Sącza na unikatowy program edukacyjny "Labirynt Historii". Tegoroczna XII edycja pt. "Pomiędzy posłuszeństwem a poszukiwaniem. Z historii religii" zainspirowana została 500-leciem reformacji.
Labirynt Historii to unikatowy program kulturalno-edukacyjny poświęcony historii, realizowany już od 12 lat w Nowym Sączu. Jego celem jest pogłębianie wiedzy oraz wspieranie rozwoju młodych ludzi jako samodzielnie myślących, aktywnych obywateli. Co roku „Labirynt” porusza inne, ciekawe i dające do myślenia zagadnienie historyczne. Jego formuła pozwala młodzieży spotkać się z wybitnymi przedstawicielami nauk humanistycznych w ramach wykładów, paneli dyskusyjnych czy wspólnej konferencji naukowców, nauczycieli i uczniów. Program zarówno daje możliwość wziąć udział w działaniach naukowych, a także w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, jak i pozwala młodzieży na aktywne uczestnictwo i współtworzenie wybranych punktów programu.
Planowana na 2017 rok 12. edycja programu – zainspirowana okrągłą, 500. rocznicą reformacji – skupi się na historii różnych religii w aspekcie związanym z podejmowanymi w ciągu stuleci rozmaitymi reformami (m.in. reformą Echnatona w Egipcie, przyczynami XVI-wiecznej reformacji w Europie, narodzinami chrześcijaństwa w kontekście judaizmu, a także współcześnie podejmowanym zagadnieniem reformowania islamu). W ramach programu odbędą się wykłady i panel dyskusyjny, a także wspólna konferencja popularnonaukowa dla naukowców, nauczycieli i uczniów. Naszymi gośćmi będą m.in. O tematach tych mówić będą m.in. prof. dr hab. Wojciech Gajewski z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Jerzy Ciecieląg z Uniwersytetu Pedagogicznego, dr Piotr Czarnecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Patrycja Sasnal i mgr Łukasz Połomski z Fundacji Nomina Rosae.
Zgodnie z tradycją "Labiryntu Historii" w ramach programu odbędą się także działania artystyczne. W ramach tegorocznej edycji przewidziany jest spektakl Teatru Nomina Rosae zainspirowany historią Doktora Fausta.
Programowi towarzyszyć będzie również wystawa dotycząca nowosądeckiej społeczności ewangelickiej.
Szczegółowy program wkrótce!
Labirynt Historii uzyskał dofinansowanie Województwa Małopolskiego i Miasta Nowego Sącza.
Organizatorzy: Fundacja Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Nowym Saczu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu.